„Kobiety.Pramatki.” Wystawa w galerii OdNowa w łódzkiej ASP.

27 czerwca 2023 roku w galerii OnNowa w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego odbył się wernisaż wystawy prac Marzeny Mirewicz-Czumaczenko, na której zaprezentowano przekrojową kolekcję rzeźb, tkanin, wydruków z lat 2015-2023. Najstarsza spośród nich, zatytułowana „W glinianych tablicach” z 2014 roku, utożsamia poszukiwania formy, dla której najważniejszym elementem jest linia charakterystyczna dla kobiecego ciała. Z kolei przedstawione przez autorkę tkaniny drukowane są nawiązaniem do rodzinnych związków pokoleń kobiet.

„W moich rzeźbach linia identyfikująca pierwiastek żeński jest podstawowym środkiem wyrazu. W 2019 roku nawiązałam współpracę z łódzkim Biobankiem, jednostką naukową Uniwersytetu Łódzkiego, zajmującą się genetyką, biologią molekularną oraz bioinformatyką. Inspiracją dla mnie stały się ich badania i wątek oznaczania haplogrup mitochondrialnego DNA ludzi współczesnych, a także tych, których szczątki ujawniono w znaleziskach archeologicznych. Każdy z nas przynależy do jednej z kilkudziesięciu «rodzin», których linie prowadzą do mitochondrialnej afrykańskiej Ewy. Moja przygoda poszukiwania, która łączy inspiracje sztuką, genetyką, archeologią i antropologią trwa”.

Marzena Mirewicz-Czumaczenko

W holu Akademii została zaprezentowana rzeźba wykonana podczas Drugiego Sympozjum Działań Rzeźbiarsko-Przestrzennych w Arboretum SGGW w Rogowie.

Najnowsza rzeźba T2b. Mechta Afalou jest zapowiedzią nowego cyklu Presence. Obecność, inspirowanego własną haplogrupą mitochondrialnego DNA autorki.

Dodaj komentarz